Археологічні дослідження на Замковій горі
Паралельно виконувалися роботи із перенесення пам’ятника Ярославу Мудрому, який встановлено на завчасно підготовленому постаменті, але так само на Замковій горі.
Такого плану хрести мала багата верхівка того періоду – представники боярських чи князівських родин, а також воїни давньоруської князівської дружини.
Хрест, очевидно, зроблений у київських майстернях. З одного боку хреста зображено Богородицю, а з іншого - класичне розп’яття Ісуса Христа.
Це хрест-мощовик, або енколпіон, у який вкладали мощі святих, або хрест із Голгофи, або якусь берестяну грамотку з благопобажальним надписом чи молитвою. У даному випадку тут, скоріше за все, - молитва-звернення до Богородиці.
Належав хрест, очевидно, комусь із князівської або боярської родин.
На цьому ж рівні розкопу була знайдена четверта частинка великої нагрудної двосторонньої іконки. Вона, на жаль, розрубана.
Ці знахідки підтверджують, що, можливо, їх наявність пов’язана з лінією оборонних валів, які оточували дитинець, адже, зазвичай, такі речі носилися не на тілі, а випускалися на обладунки чи одяг, оскільки зображення Богородиці або Ісуса Христа повинно було захищати власника цієї речі від ворогів, ударів, від усього злого. І зазвичай подібні знахідки у переламаному, перерубаному стані знаходять на території біля валу.
Енколпіон - складаний нагрудний хрест давньокняжої доби. Складався з двох частин — спідньої й верхньої, та виготовлявся із дрібних металевих пластин.
Цікаві знахідки
З культурного шару досліджуваної ділянки походить безліч різноманітних знахідок, зокрема уламки кружального посуду XVII-XVIII ст, середини XVI ст., давньоруського часу. Також виявлено небагато знахідок, що належать до доби раннього залізного віку і, можливо, навіть слов’янського часу.
Досліджено ще один об’єкт – це велика яма давньоруського часу середини XIII ст. У ній, крім кісток тварин і уламків кружальних посудин тієї історичної віхи, було знайдено свинцеву печатку, сережку з трьома намистинами, перстень, а також вироби із заліза.
Знайдено досить багато різночасових монет, найцікавішими з яких є копійка Федора Івановича – старшого сина Івана Грозного та напівгрош Яна Ольбрахта – польсько-литовського короля, який правив у 1492-1501 роках.
Неабияк здивувала археологів і декоративна орнаментальна накладка на дерев’яну скриньку, в якій, очевидно, зберігалися коштовності або ж переписка чи інші особисті речі. Вона виготовлена з міді, посріблена і способом гравіювання прикрашена рослинним орнаментом у вигляді зірочки й лілій. За стилем виготовлення ця річ належить до другої половини XVII – першої половини XVIIIстоліття.
На сьогодні на Замковій горі знайдено останки близько 30 чоловік, з них 22 уже забрано (це цілі кістяки) й перепоховано на відведеній земельній ділянці, яку орендує німецька сторона.
Фактично в кожного загиблого є жетон, за яким і відбувається ідентифікація. На цій площі розкопу за оцінками фахівців залишається ще біля 15 поховань, які також будуть ексгумовані й перепоховані у встановленому порядку. Виявлено близько 4 поховань, які були зруйновані ще за часів будівництва тут ресторану «Рось».
Під час розкопок зафіксована одна цікава ситуація: під знайденою кам’яною пічкою доби пізнього Середньовіччя ми натрапили на два німецьких поховання – одне впущене в подову частину, а друге зробили під вибитою нижньою частиною стіни печі. Спершу це виглядало так, ніби було зроблено німецьке поховання в 1943 році, а зверху побудовано піч XVII ст. А коли розкрили всю площу, побачили впущений у піч підбій, то з’ясували, що це два об’єкти з різницею у віці 300 років.