30 листопада церква відзначає свято апостола Андрія Первозванного. В Україні з давніх-давен на Андрія прийнято було серед дівчат ворожити, а загалом серед молоді діяв такий обряд як кусати Калиту.
Напередодні клуб «Серпанок» вирішив пригадати традиції та організував дуже цікаве, насичене конкурсами, піснями, гуморесками та інсценівками свято. Режисером і сценаристом дійства, а також його ведучою була енергійна і заповзята координаторка клубу Людмила Плохотнюк.
На початку заходу вшанували пам'ять загиблих військових і цивільних українців хвилиною мовчання.
Затим Людмила Анатоліївна коротко розповіла про апостола Андрія і як він прийшов у скіфські землі та на кручах Дніпра пророкував, що тут з’явиться місто Київ. А бібліотекарка Жанна Харченко детально розказала про те, які в українського народу існували повір’я, традиції, обряди святкування цього свята різдвяного-новорічного циклу. Пригадали і як дівчата ворожили на парубків, пригощаючи собачок балабухами, як закидали чобіт за спину та визначали в якій бік дівка вийде заміж, як питали першого зустрічного його ім’я, щоб знати як зватиметься суджений та ще багато іншого.
Важливо відзначити, що й самі академісти не лише знають про ці традиції, а вони були частиною їхнього дитинства. Спогадами з одноклубниками поділилися Людмила Плохотнюк та Григорій Оваденко. Останній навіть пригадав, як директор школи лаяв його, піонера, за те, що брав участь в Андріївських розвагах сільської молоді. Та ще й вдарив за це по лобі! Звісно, радянська влада всіляко намагалася вибити з пам’яті українців традиції їхнього народу. Але на щастя вони збереглися. І завдяки таким заходам, як провів клуб «Серпанок», передаються далі в майбутні покоління.
Були в клубі й ворожіння. Академісти лили віск на воду та вгадували, яким же буде «суджений». А потім почали кидати чобітки. І таки кавалер не забарився. Правда, ніяк не міг обрати поміж дівчат котра краща та й пішов собі далі холостякувати.
А ще академісти брали участь в кусанні Калити, обрядового хліба у формі сонця. Пан Калитинський (Олександр Матвієнко) високо тримав Калиту, а пан і пані Коцюбинські їхали на мітлі та пробували її вкусити. А проворний Писарчук (Віктор Полторацький) мазав усіх сміливців сажею. За те, що Калиту кусали, треба було сплатити пану Писарчуку. Тож «розраховувалися» танцями, гуморесками, піснями. Тамара Полторацька – заспівала пісню, Людмила Плохотнюк та Тамара Кучеренко розказували гуморески.
Усі добряче посміялися і гарно підняли собі настрій в похмуру днину! А ще академістам дуже сподобалися конкурси, які підготували бібліотекарки Світлана Могорит та Жанна Харченко. Спершу треба було витягти з чарівної скриньки записочку, а на ній прочитати частинку прислів’я і пригадати його закінчення. Затим з новорічної торбинки діставали якусь фігурку тваринки і по ній отримували від пані Світлани детальне передбачення, яким буде 2025 рік!
Варто відзначити, що упродовж цього свята своїми піснями радували публіку Тамара Полторацька та Олександр Матвієнко. У їхньому виконанні прозвучали: «Українське сонце зійшло», «Ти до мене не ходи», «Ой там, на товчку, на базарі», «Про музику», «А мій милий варенички хоче».
А на завершення свята академісти посмакували чаєм з власною випічкою та передивилися світлини про те, як раніше святкували день Андрія у своєму чудовому клубі, де панує радість спілкування, дружба та гарний настрій.
Фотогалерея "Свято Андрія в клубі "Серпанок"