Кожен клуб Академії пенсіонерів – ніби перлинка в намисті! Кожен сяє по-особливому і має свою неповторну атмосферу. 8 квітня вдалося побувати в клубі «Пролісок», що базується в бібліотеці на Залізничному селищі. Саме в цей день відзначається Міжнародний день ромів. І бібліотекарі на чолі з Ксенією Гнудою та академістами організували дуже яскравий, змістовний та насичений інформацією та творчими виступами захід.
Після вступного слова Ксенії Петрівни до зали завітали ромале та подарували танець з хустками. В їхніх образах виступили Світлана Бакал, Ольга Пелих, Людмила Маринич, Надія Матика, Ольга Поліщук, Галина Мелашенко, Лідія Потіха. Дами поважного віку старалися підібрати костюми так, щоб дійсно бути схожими на ромів: дістали квітчасті сукні, спідниці, блузи з блискучою вишивкою, прикрасили себе намистом, шаликами і квітками. А найголовніше – взяли у підмогу гарний настрій і закружляли у танку.
Ксенія Петрівна розповіла про історію свята, історію ромського народу, легенду, чому в нього немає своєї країни. Фахівчині книгозбірні №3 Наталія Добровольська та Тетяна Кириленко літературно-пізнавальну годину. У читальній залі була розгорнута книжкова виставка-інсталяція «Опре рома! Вперед рома!», на якій були представлені книги спеціаліста з циганської етнографії, мистецтвознавця, художника Олександра Данілкіна, а також твори українських та зарубіжних письменників, які присвячені ромам. Також академісти дізналися, які відомі люди мають ромське коріння. Доповненням стали перегляди фрагментів фільмів «Невидима правда», «Циганка Аза», «Циганська кров» та фрагмент пісні у виконанні Петра Чорного.
Наші академісти теж показали вищий клас! Надія Матика взялася поворожити, але така якась вийшла ворожба, що золотити ручку треба було не циганці, а навпаки – вона роздавала срібло-золото. Мабуть, нові віяння у ворожбі!
А ще лунали вірші. Так, Галина Мелашенко прочитала вірш «Циганська хустина» Л. Косановської, Надія Матика – вірш «Пророче плем’я», Ольга Пелих – вірш «Хай твоє, земле, вогнище пала» Ніко Саткевич. Гуморески Степана Руданського на тему циган читала Марія Батенко.
Але наші академісти такі талановиті, що можуть вивчити вірші і ромською мовою. Саме такі уривки поезії читали Людмила Маринич та Світлана Бакал.
Ольга Поліщук прочитала цікаву інформацію про те, скільки ромів мешкає в Україні, які їхні традиції, розповіла про походження ромської мови та письменності.
Тамара Махлай виконала пісню «Чорнії брови, карії очі», а Людмила Маринич сольно виконала романс на слова Євгена Гребінки «Очі чорнії». Ансамбль клубу у складі Галини Мелашенко, Ольги Поліщук, Віри Пишної, Ніни Цюндрак, Ольги Потіхи виконала пісню «Ой чорна я си, чорна». А дует Віри Пишної та Ніни Цюндрак подарував пісню «Ой, на горі цигани стояли».
Але справжньою родзинкою свята стало неперевершений танець у виконанні Світлани Бакал. Усі були в захваті та підтримували оплесками. Така струнка красива жінка та так запально виконувала танець, що не кожна циганка зуміє!
А завершився творчий захід передбачувано – танцем «Циганочка з виходом», під яким академістки пішли чаювати!
Українці ніколи не заперечували існування інших народів, жили разом на рідній землі, переймали слова, звички, традиції. Такі заходи у бібліотеках містах сприяють збереженню та розвитку культури і мистецтва різних народів, які спрадавна мешкали в нашій країні. Дякуємо бібліотекарам за уміння влаштовувати для пенсіонерів ось такі веселі, інтерактивні та водночас пізнавальні творчі вечори.